W pierwszą rocznicę peregrynacji Ikony Jasnogórskiej – przyrzekamy, ślubujemy…

W pierwszą rocznicę peregrynacji Ikony Jasnogórskiej – przyrzekamy, ślubujemy…

          W środę 26. sierpnia 2020 r. w święto Matki Boskiej Częstochowskiej minął dokładnie rok o peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w naszej parafii i rozpoczęcia jej pielgrzymowania w dekanacie jutrosińskim. Cotygodniowa nowenna stała się więc okazją do dziękczynienia za to wielkie wydarzenie, do oddania się Maryi na wyłączną służbę, stała się czasem modlitwy i czuwania…  A to, prowadzone przez kustosza sanktuarium, ks. dr. Błażeja Dojasa, rozpoczęło się o  godz. 17:00 i zgromadziło wielu wiernych – parafian i pielgrzymów. Po odsłonięciu cudownego obrazu Smolickiej Pani, wyśpiewano radość w pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała …” Oto Ikona Jasnogórska, Matka Boża Uzdrowienia Chorych, Matka Boża Pocieszenia, oto Matka Boga… różne tytuły, które ludowa pobożność Jej nadała, przed którą stajemy, otwieramy  serca, zawierzając swe życie…   

          Odwołując się do wyobraźni zgromadzonych, Kapłan tak poprowadził modlitewne czuwanie, by skłonić do refleksji, przypominając spotkanie Maryi ze św. Elżbietą, by dziękować za dar życia, za obecność Bożego ducha...  W trakcie czuwania na telebimie zaprezentowano  kilkuminutowy film, wspomnienie powitania i obecności jasnogórskiego obrazu w naszej parafii. Wierni z kraju i zagranicy, uczestniczący w nabożeństwie za pośrednictwem bezpośredniej transmisji, mogli obejrzeć film po jej zakończeniu. Rozważania ubogacał śpiew pieśni maryjnych. Odmówiono także dziesiątkę różańca świętego w intencji pogłębienia relacji i miłości z Jezusem i Matką Bożą. Jak w każdą środę w nowennowej modlitwie u stóp  Maryi złożono prośby i podziękowania za Jej opiekę i wstawiennictwo u Syna, za Jej obecność w naszym życiu. Kończąc nabożeństwo Kapłan, dziękując za nawiedzenie, za pielgrzymkę Ikony do naszej parafii, mówił: „Matko, proś Boga za nami, by udzielał nam swego ducha (…). Pomóż serca otworzyć na bliźnich naszych potrzeby. Uproś nam miłość uczynną, wytrwałość w pracy i pokój. A kiedy przyjdzie godzina, kiedy Bóg wezwie nas do siebie, bądź tą, która nas poprowadzi do domu naszego Ojca, gdzie Jezus żyje i króluje na wieki wieków. Amen.” 

          Najważniejszym momentem uroczystości rocznicowych była Eucharystia. Czuwanie połączone z wołaniem ziściło się o godz. !8:00 w spotkaniu w Bezkrwawej Ofierze Jezusa Chrystusa. W tym uwielbianiu Boga przewodniczył o. Marek Modrzewski – oblat, misjonarz  Maryi Niepokalanej, który w dalekim Madagaskarze, w Toamasina służy od 28. lat…, będąc swoistym ambasadorem naszej Ojczyzny a w niej naszej Matki i Królowej, niosąc Jezusa najuboższym. O. Marek sprawował Mszę św. w asyście ks. dr. Błażeja Dojasa. Po komunii pod przewodnictwem ks. Proboszcza odnowiono Śluby Jasnogórskie, by na zakończenie jeszcze raz zawierzyć siebie, rodziny, parafię, Ojczyznę Matce Bożej, by z całą mocą wyśpiewać: „…Królowo Polski – przyrzekamy, Królowo Polski – ślubujemy…”

          Podsumowując  uroczystości ks. dr Błażej, kustosz sanktuarium podziękował o. Markowi za jego obecność w parafii, życzył błogosławieństwa Bożego w misyjnej posłudze i opieki Matki Bożej, Smolickiej Pani, której wizerunek jest także na Madagaskarze.

Zwieńczeniem  Eucharystii było błogosławieństwo, którego o. Marek udzielił wiernym w języku malgaskim. Jak każdą celebrację w okresie pandemii i tę zakończono śpiewem suplikacji, po czym zasłonięto cudowny wizerunek Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, by wpatrując się w obraz Serca Pana Jezusa wyśpiewać swe oddanie i zaufanie, by słowami pieśni: „Jak idący po falach Piotr…”, powiedzieć:

„(…) Jezu ufam Tobie, w każdym miejscu, w każdej chwili

Jezu ufam Tobie, zechciej wiarę wciąż ożywiać.

Jezu ufam Tobie, chociaż światem biegną burze.

Jezu ufam Tobie i chcę zawsze Tobie służyć...”.

Nastrojowy, niezwykły charakter liturgii tworzył śpiew prowadzony przez organistkę, p. Katarzynę Chmielarczyk. Piękne pieśni maryjne i eucharystyczne jeszcze bardziej pomagały przeżywać rocznicowe uroczystości. Służbę liturgiczną ołtarza pełnili ministranci i lektorzy: Aleksander  i Antoni Czebatura  oraz Bartosz Nabzdyk.

Obecny rok, naznaczony pandemią koronawirusa, ma wyjątkowy charakter. Pielgrzymki do sanktuariów maryjnych mają charakter symboliczny, ale wielu wiernych towarzyszy im w sposób duchowy lub dzięki modlitwom on-line. Stąd jeszcze większej mocy nabierają słowa pieśni towarzyszącej peregrynacji jasnogórskiego obrazu: „Z Maryją w nowe czasy pragniemy ufnie iść./Wołamy: „Maryjo, przyjdź do nas i z nami zawsze idź...”.

I idzie Maryja z nami przez wieki, bo przecież dzisiejsze uroczystości to wyraz dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, za jej pielgrzymowanie, a także wyraz czci dla jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny…

 

 

 

arrow_upward