Ty za nami przemów słowo, Maryjo…

W tym roku 3 maja przypadał w niedzielę, stąd liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzono w poprzedzającą sobotę. Święto to nawiązuje do istotnych wydarzeń z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z okazji 1050-lecia chrztu Polski – Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. W naszym sanktuarium świętowano też mały jubileusz, piątą rocznicę inauguracji sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, miejsca szczególnego, wybranego przez Boga, by tu Jego Matka odbierała cześć.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. dr Błażej Dojas, kustosz sanktuarium w asyście ks. kan. Jerzego Szczepaniaka z Jutrosina i ks. Sławomira Nobika, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Zalesiu Wielkim. Po odsłonięciu cudownego obrazu i powitaniu pieśnią „Z dawna Polski Tyś Królową…” rozpoczęła się święta liturgia. Przed tron Maryi zanoszono modlitwy m.in. w intencji Ks. Arcybiskupa, Biskupów pomocniczych i Bp. Seniora, a także w intencji próśb i podziękowań za wstawiennictwem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, w intencji chorych i cierpiących, za personel medyczny i wszystkich, którzy chorym służą oraz za wszystkie odebrane łaski i te, których doświadczamy każdego dnia…

Homilię wygłosił ks. Celebrans. Punktem wyjścia do rozważań, był przykład „zwyczajnej” ziemskiej matki, która, mimo upokorzeń, kochała bezgraniczną miłością swego syna. Nie widziała w nim złodzieja, widziała – syna. A ten miał ufność, że jego życie się zmieni, że jest ktoś, kto pozwoli mu się odnaleźć na nowo, pozwoli być lepszym człowiekiem…

Dalej, nawiązując do Ewangelii, Kapłan zwrócił uwagę na niezwykłą symbolikę sceny, kiedy Jezus w ostatnim momencie swego życia, naznaczonym bólem i cierpieniem, wypowiada słowa: „Niewiasto, oto syn Twój”, a następnie mówi do ucznia:  „Oto Matka twoja”. W ten sposób oddaje
w opiekę Maryi każdego z nas. Maryja, będąc Matką całego Kościoła, jest także Matką i Królową Kościoła w Polsce. Tu Kapłan mówił o znaczeniu historycznym obecności Maryi w dziejach narodu
w jej jasnogórskim wizerunku i o szczęściu, jakim zostaliśmy obdarzeni. Mamy Matkę, która nas bezgranicznie kocha, takich, jakimi jesteśmy, dobrych i złych. A tu w Smolicach mamy powód
do podwójnej radości, mamy kochającą Matkę, która w sposób szczególny daje pokój w sercu tym, którzy przez Jej wstawiennictwo wołają o zdrowie, a Ona zawsze kocha, bo ona zawsze współcierpi…

Obyśmy i my potrafili tak kochać i być Totus Tuus – zakończył ks. Kustosz.

Po komunii św. z całą mocą i radością zgromadzeni w świątyni i przed ekranami komputerów wierni wyśpiewali „Te Deum laudamus…”, dziękując Bogu za wszystko, czego przez te pięć lat doświadczyliśmy, za wszelkie łaski odebrane przez wstawiennictwo Matki Bożej Uzdrowienia Chorych…

W trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę, Polska wielokrotnie była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze. Tak i dziś w trudnym czasie epidemii na zakończenie Eucharystii ks. dr Błażej Dojas u stóp Pani Smolickiej odczytał Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa i Sercu Maryi, mówiąc m.in.: „…Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość …”.

            Jak swoisty manifest zabrzmiały tu słowa pieśni pt. „Śluby jasnogórskie”, kiedy uniesiono
w górę dłonie w geście przysięgi :

„…Królowo Polski przed Twym tronem, Odnowić śluby nasze chcemy.

By jak przed laty znów powiedzieć, Wolności wiary i Kościoła za wszelką cenę strzec będziemy.

Królowo Polski – przyrzekamy, Królowo Polski – ślubujemy…”

            Kończąc uroczystą jubileuszową celebrację ks. kan. dr Błażej Dojas podziękował Biskupom, Kapłanom, wszystkim, którzy szerzą kult Maryi, Smolickiej Pani, przyczyniają się do rozwoju sanktuarium….

            Jak każdą liturgię w tym szczególnym czasie zakończono śpiewem suplikacji, prosząc
o uwolnienie Polski, świata od zarazy koronawirusa. Celebrację uświetnili Państwo: organistki - Dorota Niestrawska i Katarzyna Chmielarczyk oraz Wojciech Grześkowiak - trębacz sanktuaryjny.

 

            Bogu niech będą dzięki za ten piękny majowy czas i obecność Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w naszym życiu…

 

arrow_upward