Roraty 2019

Wraz  z pierwszym dniem Adwentu, przypadającym 1. grudnia 2019 r., w kościołach rozpoczął się nowy Rok Liturgiczny. Dla Kościoła w Polsce rozpoczyna się realizacja trzyletniego programu duszpasterskiego - "Eucharystia daje życie", o czym mówił w "Liście Pasterskim na Adwent R.P. 2019"  J.E. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.  Pierwszy rok programu realizowany będzie pod hasłem "Wielka tajemnica wiary".

            Adwent to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Towarzyszyła temu charakterystyczna liturgia, nabożeństwa sprawowane na cześć Maryi Panny, tzw. Roraty. Dzieci przynosiły ze sobą specjalne, zdobione lampiony, będące symbolem nadziei. Każda Msza św. roratnia rozpoczynała się przy zgaszonych światłach. Paliły się jedynie świece oraz lampiony. Świątynia jaśniała blaskiem świateł dopiero z rozpoczęciem śpiewu "Chwała na wysokości Bogu". Charakterystycznym elementem Rorat było także zapalenie tzw. "roratki" - świecy, która umieszczona jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie, a która symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.

            Hasło Rorat 2019 brzmiało: "Radujcie się. Pan jest blisko" i było ono ściśle związane z osobą Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 7. czerwca 2020 r. na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.

            Każdego dnia uczestnicy Rorat poznawali postać  wielkiego Prymasa, który  w najtrudniejszym okresie współczesnych dziejów , pomógł Polakom zachować wiarę i odzyskać upragnioną wolność. Stąd podczas adwentowych spotkań roratnich poznawano Jego osobę - życie, dzieciństwo, młodość, rodzinę, drogę do kapłaństwa, służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie... W utrwalaniu wiadomości pomagała duża plansza, na której każdego dnia przypinano zdjęcia tematycznie związane z omawianymi wydarzeniami z życia Kardynała. Także dzieci otrzymały małe okolicznościowe plansze, na które wklejały obrazki. Każdego dnia przynosiły też na roraty papierowe serduszka, symbol adwentowych postanowień, dobrych uczynków, a po ich losowaniu, zabierały do swoich domów figurkę Matki Bożej Niepokalanej, aby wspólnie pomodlić się w domu ze swoją rodziną.

             Uczestnicy Rorat razem z kardynałem Wyszyńskim towarzyszyli Matce Bożej w adwentowym czuwaniu,
bo "Takiego prymasa Bóg daje raz na tysiąc lat” - mówił papież Jan Paweł II. Tak więc poznanie wielkiego Prymasa,
to obowiązek każdego Polaka, szczególnie młodego pokolenia.

arrow_upward