Jasełka w niedzielę Chrztu Pańskiego…

Galeria Zdjęć

Święto Chrztu Pańskiego ( 12 stycznia 2020 r.), obchodzone w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, kończy w liturgii Kościoła okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2. lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera szopki.

                Dzisiejsza niedziela jest okazją, by wspomnieć własny chrzest. To okazja, by za to podziękować Panu Bogu. Podziękujmy dziś rodzicom, że ofiarowali nas Panu Bogu, że z całą wspólnotą Kościoła, z rodzicami chrzestnymi wyznali w naszym imieniu wiarę. Pamiętajmy o kapłanach, naszych rodzicach i chrzestnych. Żyjących – odwiedźmy, podziękujmy, a tym, którzy już odeszli, ofiarujmy modlitwę, upraszając radość wieczną – zachęcał ks. kan. dr Błażej Dojas celebrujący tego dnia Msze św.

                Po Ewangelii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Chrztu św. Kapłan odmówił stosowną modlitwę, pobłogosławił wodę, którą później, idąc nawa główną kościoła, poświęcił zgromadzonych w niej wiernych. Towarzyszył temu śpiew okolicznościowej pieśni: „Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz…”. Po chwili świadomie wypowiedziane, donośnie wybrzmiały odpowiedzi na postawione przez Kapłana pytania: „Wyrzekam się! Wierzę!”, bo przecież tam, gdzie chrzest, tam nadzieja…

                To tak, jakbyśmy jeszcze raz usłyszeli głos Boga: „Jesteś moim umiłowanym dzieckiem, w tobie mam upodobanie”. Uroczystość uświetnili lektorzy, ministranci: Jakub Kaźmierczak i Bartosz Nabzdyk, a śpiewem ubogacili: p. Dorota Niestrawska i schola dziecięca.

                Na zakończenie liturgii ks. dr Błażej Dojas przedstawił kolejnego kandydata na ministranta: Maćka Wielebińskiego, życząc jemu i czterem kolegom wytrwałości w poznawaniu tajników służby przy ołtarzu.

                Niedzielną sumę kończyły jasełka przygotowane przez młodzież z naszej szkoły pod kierunkiem katechetki – p. Małgorzaty  Bieganek – Szczurek. W niezwykle barwny, dynamiczny sposób nie tylko pokazano historię narodzin Jezusa, ale i walkę dobra ze złem, próbę, by … odwrócić, zmienić bieg historii, łącząc tradycyjne sceny, postaci z „nowoczesnością”, np. telefon do Pana Boga z prośbą o interwencję w obliczu szatańskich podstępów... Ale wszystko znalazło szczęśliwy finał, niosło ciągle aktualne przesłanie, bo: „Bóg zszedł na ziemię, by uratować Adama plemię (…) Aby nas zbawić (…); Wiec pamiętajmy… Wierzyć nam trzeba i kochać Boga! Wtedy do nieba na pewno wszyscy się dostaniemy”…. Pełna ekspresji gra młodych aktorów, barwne stroje tworzyły niezwykłą scenerię, niepowtarzalny nastrój, pozwalały oczami wyobraźni przenieść się do Betlejem w finałowej, wspólnie wyśpiewanej kolędzie „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Nic więc dziwnego, ze występ spotkał się z gorącym przyjęciem, nagrodzony gromkimi brawami i uznaniem ks. Proboszcza, który w imieniu wszystkich parafian podziękował twórcom jasełek.

arrow_upward