Hej kolęda! Abyście święci byli ...

Hej kolęda! Abyście święci byli ...

 Galeria zdjęć cz.1
 Galeria zdjęć cz.2

takie życzenia wyśpiewały połączone chóry smolickiej parafii pod batutą p. Katarzyny Chmielarczyk..

Już po raz ósmy  26. grudnia 2019 r. o godz. 15:00 rozpoczął się Koncert Kolęd i Pastorałek, który zgromadził rzesze parafian, gości, pielgrzymów, wiernych polskiej tradycji kolędowania. Na sanktuaryjnej „scenie” stanął blisko czterdziestoosobowy amatorski chór parafialny, chór pokoleń, który tworzą kilkuletnie dzieci, młodzież i dorośli…

U stóp Matki Bożej Uzdrowienia Chorych śpiewali i grali właśnie dla Niej, dziękując za peregrynację jasnogórskiej ikony, prosząc o wstawiennictwo…

            Parafialni artyści zaprezentowali piętnaście utworów - kolędy, pastorałki, utwory świąteczne – znane, popularne i te współczesne, czasami wymagające niezwykłego kunsztu muzycznego, wszystkie w pięknej, oryginalnej aranżacji. Do śpiewu tych tradycyjnych melodii włączyli się wszyscy zgromadzeni w świątyni. Występom towarzyszyła prawdziwie rodzinna atmosfera. Ks. Proboszcz przedstawiał nie tylko śpiewane utwory, ale i  poszczególnych wykonawców, a słowa komentarza prezentowane przez p. mgr Beatę Szyrner wzbogacały wiedzę o tradycji kolędowania, skłaniały do refleksji, bo: „…Narodzenie Jezusa, narodzenie Wybawiciela jest kluczem. Kluczem do naszego zbawienia, ale również kluczem do otwarcia tego nieba, które kryjemy w sobie jeszcze tutaj, w czasie naszego ziemskiego życia, a które tak często zamykamy na drugiego człowieka…”.

            Najpiękniejszą odpowiedzią są słowa Matki Teresy z Kalkuty, która Boże Narodzenie widziała każdego dnia, w codziennym geście dobra względem drugiego człowieka. W programie wykorzystano też utwory ks. Jana Twardowskiego pt. „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia” i „Wiersz staroświecki” – poetyckie życzenia złożone wiernym przez Jakuba Turka. A pieśń „Mario, czy już wiesz?” wzbogacała prezentacja multimedialna, ilustrująca jej treść…

Tradycją kolędowania stało się, że jeden utwór, w tym roku był to „Biały śnieg”, wykonują profesjonaliści, muzycy. Finałową kolędę – życzenia, zaprezentowali najmłodsi – przedszkolacy, którzy z dziecięcym wdziękiem wyśpiewali „Hej kolęda! Abyście święci byli (…) i Bogu zawierzyli”. Prosta melodia, łatwy tekst sprawiły, że do wspólnego śpiewania włączyli się wszyscy…

Śpiewkom towarzyszyli instrumentaliści: Dorota Niestrawska i Maciej Chudy (instrumenty klawisze i akordeon ), Katrzyna Chmielarczyk(organy i dyrygentuara), Ireneusz Chmielarczyk (saksofon), Łukasz Maćkowiak (trąbka),   Kacper Kulus (perkusja).

Owacjami na stojąco podziękowano za niezapomniane chwile wzruszeń, a na głowy wykonawców posypał się złoty deszcz konfetti. Panią Dyrygent uhonorowano bukietem róż. Pomysłodawca koncertu, ks. kan. dr Błażej  Dojas podziękował za wspólne kolędowanie, życzył, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej. I to Jemu należą się słowa uznania i wdzięczności…

Nie zabrakło też bisów, a że brawa długo nie milkły, instrumentaliści dali pokaz swoich możliwości muzycznych…

            Smolickie koncerty mają niepowtarzalną atmosferę – śpiew, muzyka, iluminacje świetlne, błyszczące lampkami choinki i … Matka Boża spoglądająca z cudownego obrazu. Kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej, pozwala na budowanie poczucia wspólnoty i jedności, budzi wiele pozytywnych emocji, przeżyć duchowych i estetycznych. Wspólny śpiew zbliża do siebie ludzi, sprawia, że serce każdego staje się małym Betlejem…

 

 

 

 

arrow_upward