Alleluja, Jezus żyje !!

Alleluja, Jezus żyje !!

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny ( 4 i 5 kwietnia 2021 )  to najstarsze i największe święta w  całym roku liturgicznym. Towarzyszy nam radość ze zmartwychwstania Chrystusa, Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.  To jednak  kolejne święta, które spędzaliśmy w reżimie sanitarnym. Sytuacja epidemiczna była bardzo poważna, każdego dnia, tuż przed świętami, przybywało kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń. Kościoły w trakcie świąt były otwarte, ale obowiązywały w nich ścisłe limity wiernych - maksymalnie jedna osoba na 20 m², przy zachowaniu odległości 1,5 metra, maseczki zasłaniające usta i nos. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa, podczas liturgii w naszym sanktuarium mogło jednocześnie ( poza służbą liturgiczną ) przebywać 46 osób. Zajmowały one wyznaczone miejsca w ławkach.  Obowiązywały zapisy, wejściówki na poszczególne nabożeństwa. Osoby, które osobiście nie mogły w nich uczestniczyć, modliły się w domach oraz obserwowały liturgię poprzez media. By jednak umożliwić jak największej liczbie parafian udział w Mszach św. , zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek,  celebrowano  trzy Eucharystie: o godz. 8:00, 10:30  i 12:00. 

Przy ołtarzu Pańskim stanęli nasi kapłani: ks. kan. dr Błażej Dojas, i ks. kan. Jerzy Szczepaniak. W nie dzielnej homilii ks. Proboszcz nawiązał do wydarzeń sprzed wieków, do zmartwychwstania Jezusa i Jego przesłania, które niesie i nam konkretne wskazania. Nie bójcie się tych, co prześladują, ograniczają prawdę, którzy w miejsce miłości sieją nienawiść… prawda, wolność, sprawiedliwość i miłość są wieczne; Nie bójcie się szatana…, bo dobro jest mocniejsze od zła, a życie jest mocniejsze niż śmierć. Wielka Niedziela to fundament naszej wiary, naszej chrześcijańskiej odwagi. Idźmy ku Słońcu, do Jezusa Hostii, Nie zatrzymujmy się. Życie jest zbyt krótkie, by je marnować…. „ Zanurzyć się w chwili obecnej i umieć ją smakować,/Bo teraźniejszość jest dotknięciem wieczności w nowym życiu…/ Wyprzedzić świt… i „Zmartwychwstać”!/ Schować się za Miłość, niech Ona przez nas świeci…” – zakończył Kapłan.

 Tradycyjnie w drugi dzień świąt Wielkanocnych, odczytano list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do przyjaciół uczelni, zatytułowany „Ze śmierci rodzi się zmartwychwstanie do pełni życia”. Ksiądz profesor Mirosław Kalinowski m.in. zwraca uwagę, że Zmartwychwstanie Chrystusa „przynosi przede wszystkim nadzieję na przezwyciężenie śmierci duchowej oraz na pełnię życia w bliskości Boga.” Apeluje, by czas pandemii był okazją do uznawania swoich błędów i wybaczania doznanych urazów, do służenia ludziom, których dotąd nie potrafiliśmy zauważyć i zrozumieć oraz do okazywania miłosierdzia przez pomoc chorym i potrzebującym jakiegokolwiek wsparcia. "Każdą epidemię trzeba pokonywać nie tylko na poziomie walki z fizyczną chorobą, ale przede wszystkim na płaszczyźnie troski o zachowanie zdrowego ducha. W przeciwnym razie będzie to czas zmarnowany, nawet jeżeli uratujemy nasze ziemskie życie i zdrowie" - podkreślał. List zakończyły życzenia rektora – „głębokiej wiary w to, że życie ludzkie tylko zmienia się, ale się nie kończy”.

Świętowanie Wielkiej Nocy, na pewno inne niż zwykle,  może bardziej skromne, ale pozwalające głębiej wejrzeć we własne serca, zatrzymać się, zastanowić nad sensem życia. Uroczystego charakteru wszystkim celebracjom nadawały śpiew i muzyka w wykonaniu: Katarzyny Chmielarczyk – organistki i Wojciecha Grześkowiaka – trębacza oraz służba liturgiczna ołtarza. Wszystkie nabożeństwa były transmitowane na żywo poprzez media społecznościowe. 

arrow_upward